Vékony vagy vastaglazúr?

Vékony vagy vastaglazúr?

1. Vékonylazúr

 A vékonylazúr gyorsan és mélyen szívódik a fába és belülről eltömítve a pólusokat védi meg a fát a külső időjárási viszonyoktól. “Vékonyságának” vagyis finom fedésének köszönhetően a fa erezete és mintázata egyaránt jól látszódik majd a kezelés után is. A vékonylazúr tehát beszívódó, nem a felületen köt. Így a fa felületén sem képződik védő filmréteg.

 Mit is jelent ez? Például azt, hogy kültéren nagyon jól használható olyan felületeken, amelyek a hő, a levegő nedvessége vagy a nap hatására változtathatják az alakjukat mint pl a kerítés. Érdemes kültéren sötétebb színezetű vékonylazúrt használni a jobb UV védelem miatt.

 A jobb minőségű vékony és vastag lazúrok eleve tartalmaznak UV- szűrőt de ezt mindig érdemes leellenőrizni. Kültéri használatnál az UV és gombavédelem elengedhetetlen, ehhez a lazúrozás előtt vigyünk fel a felületre speciális gombaölőt és ha nincs a lazúrban UV védő, akkor ilyen adalékot is.

 

Beltéri bútoroknál én nem vékonylazúrt használnék, pont azért, mert nem képez “filmréteget” a bútoron így a mechanikai védelem is lényegesen kisebb. Bár külön lakkozással ezen is segíthetünk!

 

 

2. Vastaglazúr

 A vastaglazúr már egy “vaskosabb” anyag, ahogy a neve is mutatja. Szintén beszívódik a fába, mint a vékonylazúr, de nem olyan mélyen és vastagságának köszönhetően már képez egyfajta védőréteget a fa felületén, így a nagyobb fizikai hatásoknak kitett felületeken inkább ezt az anyagot érdemes alkalmazni. (pl lépcső, korlátok, asztallap). Ha kültéren használjuk, ugyanúgy kell alá speciális alapozó adalék, melyben gombaölő és esetlegesen UV védelmet adó adalék van!

 Hátránya hogy a bevonat miatt a fa erezete már kevésbé látszik, és szabad téren könnyebben és gyorsabban “öregedik el” a vékonylazúrnál. (alakját változtató fanyagnál hamarabb lepattogzik, sérül)


 Beltéri bútoroknál ezt érdemes használni.

 

3. Lakklazúr

 Ahogy a neve is mutatja ez valójában egy színezett lakk. És ahogy a lakkok, ez az anyag is felületen szárad, nem szívódik a fába, hanem annak felületén képez védőréteget. Miközben színez is. Tehát: a fát megszínezi, közben pedig a felületén megszáradva védi is azt a mechanikai sérülésektől, de faápoló anyagokat nem tartalmaz. Padlókra én ezt kenném, de kültérre nem ajánlom, mert minden ami felületen szárad, a napsütés, az UV és az időjárási viszontagságok hatására egy-két év alatt megrepedezik, elöregszik.

 

4. Pác

 A pácoknak is van több fajtája. Vizes, oldószeres és alkoholos. (az előbbi kettő jellemző a vékony és vastaglazúrokra is).  Az alkoholos verzió tasakos változatban kapható. A pác nem tesz egyebet, mint beszívódik a fába és elszínezi. Nem ápolja, nem védi, nem csinál a színezésen kívül semmit. Viszont szépen megmarad a fa erezete, mintázata és gyönyörűen ki is tudjuk emelni ezeket egy szép páccal, ami világos és egészen sötét is lehet.


5. Olaj

Kevésbé elterjedt felületkezelési anyag, de bízom benne, hogy egyre népszerűbb lesz, mert sokkal szebb felületet ad, mint egy lakkozott vagy lazúrral festett fa, az olajjal jobban megmarad a fa természetessége. A lazúrok általában fényesek, selyemfényűek, az olaj mattabb. Az olaj beszívódik a fába, a védelmet belülről biztosítja, nem egy réteget képez rajta, mint egy vastaglazúr vagy egy lakk.

A lazúr nem való padlóra, míg az olajat bátran használhatjuk itt is és egyéb fa szerkezeteken is.

 

Ha azt szeretnénk, hogy a bepácolt felülte hosszú élettartamú legyen, akkor gondoskodnunk kell egyéb felületvédelemről, pl waxolásról, vagy lakkozásról.





forrás:http://akicsihaz.hu/2014/10/hogyan-pacolj-lazurozz-helyesen.html

LépcsőlapKerítéslécHomloklapKapaszkodó
Copyright Fa-Terem Faárubolt © 2024
Created by Ricci

PayPal PayPal PayPal PayPal PayPal Shipping